V4 OLYMPIC HOPES MEET KOSZYCE 2026

W dniach 16-17 maja w słowackich Koszycach odbył się wielomecz pływacki V4 Olympic Hopes Meet. W ramach Kadry Narodowej Juniorów na te zawody powołano 32 zawodników urodzonych w latach 2011-2012 z całej Polski, wśród których znalazło się trzech reprezentantów województwa łódzkiego: Grzegorza Papuga (UKS 190 Łódź), Jan Płuciennikowski (MKS Trójka Łódź) i Stanisław Skłodowski (MKS Jedynka Łódź).

Trzykrotnie na podium stawał najstarszy z nich i biorący w tych zawodach udział już po raz drugi Grzegorz Papuga (UKS 190 Łódź). Jego pierwszym startem było 200m stylem zmiennym, do którego został zgłoszony z najlepszym czasem. Po stylu motylkowym 15-latek znajdował się na trzeciej pozycji. Tak samo – choć za nieco innymi zawodnikami – było po stylu grzbietowym. Na tym etapie wyraźną, prawie 3-sekundową przewagę nad rywalami miał Valkai Ors z Węgier. Sam odcinek stylem klasycznym Papuga popłynął jednak o aż sześć i pół sekundy szybciej od Węgra, w wyniku czego na 150 metrze był już na prowadzeniu, prawie 4 sekundy przed rywalami. Ostatnie 50 metrów było już więc formalnością i łodzianin mógł cieszyć się ze złotego medalu w całej konkurencji. Choć sam wynik był nieco gorszy od ustanowionej miesiąc temu życiówki (2:10.53 – 2:09.45), to należy zwrócić uwagę na wspomnianą już trzecią długość wyścigu, którą zawodnik UKS 190 pokonał najszybciej w życiu (35.57), a w historii polskiego pływania 15-latków szybciej tą „50-tkę” na 200 zmiennym popłynął tylko Jan Kałusowski jedenaście lat temu. Drugi złoty medal Papuga wywalczył ostatniego dnia zawodów na 200m stylem klasycznym, do którego również został zgłoszony z pierwszym rezultatem. Przez około 150 metrów tego wyścigu łodzianin utrzymywał się na kilkumetrowym prowadzeniu, meldując się na ostatnim nawrocie z przewagą niespełna dwóch i pół sekundy. Na finiszowej „50-tce” jednak 15-latek zaczął nieco słabnąć, co próbował wykorzystać goniący go Gellert Bergendi z Węgier. Ostatecznie jednak Papuga zdołał się obronić, wygrywając z rywalem o niecałe pół sekundy i uzyskując rezultat 2:22.54. W sobotnie popołudnie natomiast zawodnik UKS 190 rywalizował na 400m stylem zmiennym, gdzie przebieg wyścigu był podobny jak na 200 „żabką”. Tym razem jednak do zwycięstwa trochę zabrakło, a łodzianin zdobył srebrny medal z wynikiem 4:40.92.

Najbliżej indywidualnego medalu Jan Płuciennikowski (MKS Trójka Łódź) był na 100m stylem dowolnym, do którego został zgłoszony z czwartym rekordem życiowym (55.02). Swój wyścig 14-latek rozpoczął dwie setne wolniej od tempa na rekord życiowy (26.45). Drugą część dystansu zawodnik Trójki tempowo popłynął lepiej, w wyniku czego zdecydowanie poprawił swój rekord życiowy, uzyskując wynik 54.48 i pierwszy raz w życiu zdobywając za jeden start wartość powyżej 600 punktów WA (617pkt). Tym razem dało to czwarte miejsce, jednak tym wynikiem Płuciennikowski wyrównał rekord okręgu łódzkiego wśród 14-latków, którego autorem rok temu był Jan Skłodowski z Jedynki Łódź i który wynosił właśnie 54.48. A zatem w tabelach mamy teraz dwóch rekordzistów okręgu na 100 dowolnym w tej kategorii wiekowej. Nową życiówkę łodzianin ustanowił także na 400m stylem zmiennym. Jego dotychczasowy rekord życiowy, ustanowiony dwa miesiące wcześniej podczas PGE Grand Prix w Oświęcimiu, wynosił 5:02.27. Pierwsze trzy z czterech „setek” Płuciennikowski przepłynął szybciej od tempa na swój rekord życiowy. Po 300 metrach miał około trzech i pół sekundy przewagi nad rezultatem z marcowych zawodów w Oświęcimiu. I choć stylem dowolnym było już nieco wolniej, to w zupełności wystarczyło to na uzyskanie świetnego wyniku. Zawodnik Trójki dołączył do grona kilkunastu łódzkich pływaków, którzy w wieku 14 lat łamali barierę 5 minut i poprawił swoją życiówkę, uzyskując czas 4:59.92. W całej konkurencji zajął szóste miejsce – to samo, z którym był do niej zgłoszony. Także na szóstej pozycji 14-latek zakończył rywalizację na 400m stylem dowolnym, z rezultatem 4:27.79. Z dobrej strony prezentował się także we wszystkich wyścigach sztafetowych, gdzie za każdym razem wraz z reprezentacją stawał na podium. W rywalizacjach na 4x100m stylem dowolnym i 4x100m stylem zmiennym zdobywał złote medale, a na 4x200m stylem dowolnym wywalczył srebrny medal. Na szczególną uwagę zasługuje jego wynik ze sztafety zmiennej, gdzie na ostatniej zmianie – stylem dowolnym – uzyskał wynik 54.02, który okazał się najszybszą zmianą całych zawodów wśród 14-latków, drugą najszybszą zmianą wśród wszystkich uczestników tegorocznego V4 Olympic Hopes Meet, oraz najszybszą zmianą w historii łódzkiego pływania – i trzecią w historii polskiego pływania – wśród 14-latków.

W stylu grzbietowym z kolei rywalizował Stanisław Skłodowski (MKS Jedynka Łódź). Najbliżej poprawienia tegorocznych życiówek 14-latek był w wyścigu na 50 metrów, gdzie zabrakło mu jedynie 9 setnych. Zawodnik Jedynki uzyskał równe 31 sekund, co stanowi jego drugi wynik w karierze. Na pozostałych dystansach stylem grzbietowym również pływał blisko życiówek i także uzyskiwał drugie wyniki w życiu. Na 100 metrów uzyskał wynik 1:05.49, a na 200 metrów – czas 2:17.29, który dał mu szóste miejsce w całej konkurencji. Skłodowski startował także na 400m stylem zmiennym, gdzie do życiówki zabrakło bardzo mało – bo poniżej sekundy (5:06.44), jednak warto zauważyć dobry styl klasyczny, którego do tej pory w swojej karierze łodzianin tak szybko jak w Koszycach nie pływał.

Podobnie jak rok temu w klasyfikacji punktowej całych zawodów, jak i także w klasyfikacji medalowej, reprezentacja Polski zajęła drugie miejsce (451pkt), za Węgrami (495pkt), a przed Czechami (283pkt) i Słowacją (191pkt). Polska zdobyła na tych zawodach 39 medali (16 złotych, 12 srebrnych i 11 brązowych), a łódzcy pływacy mieli udział przy sześciu z nich.

Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Zdjęcia użyte w artykule pochodzą z facebookowego profilu Polskiego Związku Pływackiego.

————————————————————————————–
Powstanie artykułu: 2026-05-20, 15:25:08
Publikacja artykułu: 2026-05-20, 17:17:16
Autor artykułu: Jakub Szwedzki