ARENA GRAND PRIX OŚWIĘCIM 2026
W dniach 9-10 maja w Oświęcimiu rozegrano drugą edycję ogólnopolskich zawodów Arena Grand Prix w pływaniu, organizowanych przez Fundację Piotra Woźnickiego „Polskie Pływanie”. Po olbrzymim zainteresowaniu pierwszą edycją, rozegraną miesiąc temu w Łodzi, pływacy z całego kraju ponownie mieli okazję sprawdzić się na prawie każdym z olimpijskich dystansów.
Formuła „Arena Grand Prix” ponownie nawiązała do organizowanego przez kilkadziesiąt lat cyklu Grand Prix Pucharu Polski, który od 2026 roku zmienił znacząco swoją formułę. Na przestrzeni lat Grand Prix Puchar Polski charakteryzował się jednym układem konkurencji w blokach, ale różnymi kombinacjami tych bloków. Co zawody inny z bloków rozgrywany był w sobotę rano, inny po południu, a pozostały – w niedzielę. Z każdymi kolejnymi zawodami bloki konkurencji „przesuwały się” o jeden, to znaczy że ten, który poprzednio był rozgrywany w niedzielę – teraz zaczynał zawody. Cykl „Arena Grand Prix”, mimo wyraźnego nawiązania do kilkudziesięcioletniej formuły Pucharu Polski, akurat tego zwyczaju nie podtrzymał – układ wszystkich konkurencji w Oświęcimiu był identyczny jak podczas łódzkiej edycji.
Tym razem do Arena Grand Prix zgłoszono 610 zawodników (289 kobiet i 321 mężczyzn) z 73 klubów. Liczba zawodników zatem była nieco mniejsza niż miesiąc temu (670), aczkolwiek samych klubów było już o dwadzieścia więcej (53).
Z województwa łódzkiego zgłoszonych zostało 39 pływaków (20 kobiet i 19 mężczyzn) z 5 klubów. Najliczniejszą ekipą z naszego okręgu była MKS Trójka Łódź (24 zawodników), a oprócz niej ścigali się także reprezentanci klubów: Champion Tomaszów Mazowiecki i UKS 190 Łódź (po 6), MUKS Wodnik Łask (2), oraz UKS Nawa Skierniewice (1).
W czołowej szesnastce najlepszych zawodów znalazły się dwie zawodniczki z naszego okręgu. Maja Rutkowska (MKS Trójka Łódź) zajęła trzynastą pozycję po startach na 50, 200 i 400 metrów stylem dowolnym, oraz na 50m stylem motylkowym. W trzech ostatnich poprawiała swoje rekordy życiowe. Jedno „oczko” niżej – na czternastym miejscu – uplasowała się Weronika Gomułka (UKS 190 Łódź), która startowała na „50-tkach” stylami motylkowym, grzbietowym i dowolnym, a także na 100m stylem motylkowym.
Wśród mężczyzn z naszego okręgu najwięcej punktów zdobył Bartłomiej Karwat (UKS Nawa Skierniewice), który zwyciężył w rywalizacji na 100 i 200 metrów stylem motylkowym. Na „setce”, oraz w rywalizacji na 50m stylem motylkowym pływał najszybciej w karierze, ustanawiając nowe rekordy życiowe. Tuż za nim w klasyfikacji znalazł się Mateusz Sekściński (MKS Trójka Łódź), który – podobnie jak Maja Rutkowska – rywalizował na 50, 200 i 400 metrów „kraulem”, oraz na 50m stylem motylkowym.
Klasyfikacje najlepszych zawodniczek i zawodników w poszczególnych kategoriach wiekowych – podobnie jak w kategorii Open – obejmują sumę punktów World Aquatics za trzy najlepsze starty. Wśród najlepszych szesnastu pływaków miejsca zajmowali poniżsi zawodnicy.
W kategorii 17-18-lat wśród kobiet:
- 3 miejsce zajęła Maja Rutkowska (MKS Trójka Łódź) – 1919pkt
W kategorii 17-18-lat wśród mężczyzn:
- 1 miejsce zajął Bartłomiej Karwat (UKS Nawa Skierniewice) – 1996pkt
- 2 miejsce zajął Mateusz Sekściński (MKS Trójka Łódź) – 1943pkt
- 9 miejsce zajął Piotr Lesiak (MKS Trójka Łódź) – 1823pkt
- 12 miejsce zajął Filip Łuczak (UKS 190 Łódź) – 1774pkt
W kategorii 16-lat wśród mężczyzn:
- 9 miejsce zajął Aleksander Jagiełło (MKS Trójka Łódź) – 1785pkt
- 10 miejsce zajął Jan Zdziechowski (MKS Trójka Łódź) – 1783pkt
W kategorii 15-lat wśród kobiet:
- 11 miejsce zajęła Helena Kowalczyk (MKS Trójka Łódź) – 1288pkt
- 12 miejsce zajęła Pola Sołtysiak (MKS Trójka Łódź) – 1254pkt
W kategorii 14-lat wśród mężczyzn:
- 3 miejsce zajął Mateusz Pawlak (UKS 190 Łódź) – 1526pkt
- 7 miejsce zajął Zbigniew Tamborski (MKS Trójka Łódź) – 1430pkt
- 12 miejsce zajął Xavier Wójcicki (MKS Trójka Łódź) – 1350pkt
Oświęcimskie Arena Grand Prix było dobrym sprawdzianem dla juniorów w środkowej fazie sezonu. Kolejnym przystankiem dla wielu z nich będzie zapewne druga tegoroczna edycja PGE Grand Prix Pucharu Polski, który w dniach 12-14 czerwca odbędzie się w Ostrowce Świętokrzyskim. Niedługo później – od 24 do 25 czerwca – odbędą się Letnie Mistrzostwa Okręgu Łódzkiego, a po nich zostaną już tylko rocznikowe Mistrzostwa Polski – w Olsztynie, Łodzi, Lublinie i Oświęcimiu, oraz kilka zawodów szczebla międzynarodowego. Z kolei najmłodszych na oświęcimskim Arena Grand Prix 13-latków czeka druga runda Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostw Młodzików, która – po zeszłorocznym eksperymencie w Lublinie – powraca do formuły podziału na województwa. Część z nich (w tym „nasi”) będzie rywalizowała w Gliwicach, pozostali – w Szczecinie.
Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
————————————————————————————–
Powstanie artykułu: 2026-05-11, 22:39:55
Publikacja artykułu: 2026-05-15, 19:25:34
Autor artykułu: Jakub Szwedzki



